Popis farebných šošoviek

Úlohou kontaktných šošoviek nie je iba korekcia očných vád, ale aj plnenie mnohých ďalších funkcií. Ba čo viac, šošovky nie sú vyhradené výlučne pre ľudí s poruchami zraku, ale aj pre tých, ktorých oči sú úplne zdravé. Rovnako ako pre jedny, tak aj pre druhé sú farebné kontaktné šošovky skutočným hitom. Stali sa dôležitou súčasťou úprav a zmien vlastného vzhľadu, preto je tak dôležitý ich správny výber.

Farbu šošoviek prispôsobujeme prirodzenej farbe našich očí

Prirodzená farba našich očí je základným kritériom, ktorým sa musíme riadiť pri výbere farebných kontaktných šošoviek. Predovšetkým na ňom závisí konečný výsledok, ktorý dosiahneme pri zmene farby. Ľudia so svetlou dúhovkou majú trochu viac možností výberu, keď môžu využiť všetky odtiene dokonca aj priesvitných šošoviek. Očakávaného efektu dosahujeme už pri zosilňovaní, zjasňovanie a prehlbovanie prirodzeného odtieňa (blankyt, tyrkys, indigo).

Ľudia s tmavou farbou očí si musí vyberať iné šošovky, pretože v ich prípade sa svetlými, priesvitnými šošovkami nedosiahneme zmeny. Najlepší efekt dosiahneme kontaktnými šošovkami s nepriesvitnou farbou, keď prekrytie nimi dúhovky spôsobí zakrytie jej prirodzeného odtieňa. Pre tmavookého užívateľa je dobrou voľbou použitie šošoviek s tmavšími okrajmi, čo spôsobuje zvýraznenie vlastnej farby očí a prehĺbenie pohľadu.

Farba očí a farba vlasov

Výberom šošoviek vo farbe zodpovedajúcej farbe vlasov, zvýrazníme prirodzenú krásu. Každý z nás má určitú barevnostní charakteristiku, ktorá spôsobuje, že v týchto farbách vyzeráme dobre, a iných nie.

Pri zosúlaďovaní šošoviek s farbou vlasov berieme do úvahy nasledujúce vlastnosti: prirodzenú farbu vlasov, očí a šošoviek, a tiež odtieň pleti. Základná zásada je dosť jednoduchá - čím svetlejšia dúhovka, tým svetlejšie vlasy. Krásu modrých očí zvýrazníme vlasy v blond a v hnedých odtieňoch. Zelené oči vyzerajú dobre v oblemovaná vlasov červených, čokoládovo hnedých a so zlatými efektmi. Hnedookí ľudia vyzerajú najlepšie s vlasmi v jasných variantoch blond a červené, a tiež v tých zo studenej palety farieb.

Celkový efekt, čiže zladenie farebných šošoviek s vlasmi, prinesie najlepšie výsledky, keď bude v súlade s vlastneným odtieňom pleti.

Farebné kontaktné šošovky a oblečené odevy

Samozrejme, že po rozhodnutí sa pre novú farbu dúhovky, nemusíme meniť celý šatník. Je však dobré, ak si uvedomujeme, že farba nášho oblečenia môže ešte viac zvýrazniť farbu očí. Aké odtiene oblečenia by mali voliť ľudia s jednotlivými odtieňmi šošoviek.

  1. Šošovky modré, šedé, svetlohnedé - oblečenie modréj, bielé, šedé, ružové, svetlo zelené
  2. Šošovky šedé, šedozelené, svetlohnedé - oblečenie zelené, žlté, oranžové, béžovéj
  3. Šošovky svetlohnedé, zelené - oblečenie hnedé, béžové, žlté, tmavozelené
  4. Šošovky tmavohnedé alebo tmavomodré - oblečenie červené, šedé, čierné, bielé.

Farebné kontaktné šošovky je možné dopasovať aj opačne, tj. k farbě oblečenia. Najlepšie výsledky dosiahneme, pri zosúlaďovaní šošoviek s oblečením na tematické párty (napr. Halloween), alebo pre karnevalové kostýmy. Týmto spôsobom zvýrazníme ako "mačacie oči", tak aj pohľad vampíra.

Farebné šošovky pre rôzne príležitosti

Farbu kontaktných šošoviek vyberáme predovšetkým s ohľadom na príležitosť, ku ktorej je chceme použiť. Jemná zmena je prípustná predovšetkým pri každodennom používaní.Veľký priestor pre kreativitu a predvádzanie sa máme pri príležitostných akciách - párty, diskotéky, karnevalové zábavy, plesy alebo oslavy Silvestra. Vtedy je vhodné siahnuť po umeleckých šošovkách vďaka ktorým dosiahneme priamo diabolského efektu.