Popis torických šošoviek

Tórické kontaktné šošovky vymysleli najmä pre ľudí trpiacich astigmatizmom. Okrem vlastností ktoré korigujú astigmatizmus sa tieto šošovky skoro vôbec nelíšia od tradičných kontaktných šošoviek. V skutočnosti sú vyrobené z takého samého materiálu, len tórické majú trochu iný tvar šošovky. Tóričné kontaktné šošovky upravujú ďalekozrakosť aj krátkozrakosť.

Tieto kontaktné šošovky sú špecifické tým, že sa nemôžu hocijako zakladať, ale majú svoj spôsob zakladania. Kedy klasickými kontaktnými šošovkami môžeme hýbať po rohovke, tak tórickými už nie, tie musia byť dôkladne vždy tým istým spôsobom založené na očnú rohovku. Ak je správne založená, tak na tom istom mieste zotrvá celý čas bez pohybu.

Astigmatičné kontaktné šošovky sa nesmú hýbať na oku, inak by nespĺňali svoju funkciu a preto je tak dôležité dôkladne sa naučiť ich zakladať. Tieto kontaktné šošovky nám dovolia lepšie a výraznejšie vidieť. Vďaka novodobej technológii cylindričné sklá, ktoré sú využité v sféričných šošovkách sa skrivená rohovka narovná čo spôsobí polepšenie zraku. Pred kúpou akýchkoľvek kontaktných šošoviek je nevyhnutná prehliadka u doktora, alebo optika. Výber správnych tórickych kontaktných šošoviek je v skutočnosti o mnoho viac skomplikovaný než pri klasických kontaktných šošovkách. Okrem toho optik musí dôkladne zistiť silu sféričnú a tóričnú šošoviek. No a tiež ukáže ako sa správne pužívajú.